penya lodz herb

Penya Blaugrana de Lodz ma już rok!

Z okazji pierwszych oficjalnych urodzin chcemy krótko podsumować naszą działalność. Co nam się udało, a co udało się mniej i jakie mamy plany na przyszłość.

Jak to zleciało! Dokładnie 13. kwietnia 2020 r. zostaliśmy zaliczeni oficjalnie do grona fan clubów rozpoznawanych przez FC Barcelona. Naszą historię i kulisy powstania już opisałem TUTAJ, więc nie będę tego powtarzał. Dzisiaj wolałbym mówić bardziej o tym, co udało nam się zrobić w to 365 dni.

Przede wszystkim Penya urosła. To w pewnym sensie zrozumiałe. Po tym kiedy staliśmy się oficjalnym fan clubem nr 2327 ludzie zobaczyli, że to już nie jest tylko projekt, a prawdziwy żywy organizm. Szczerze mówiąc nigdy nie sądziliśmy, że uda nam się przyciągnąć więcej niż 100 osób, a obecnie liczymy aż 163 członków! Ta liczba byłaby jeszcze wyższa gdyby nie fakt, że przez ostatnie pół roku praktycznie mieliśmy zablokowaną możliwość dodawania nowych penyistas z powodu zmiany systemu OAP. Najpierw trwała migracja danych, później testy nowego panelu… To wszystko osłabiło nasz początkowy impet ale niestety tak to wygląda, że w obecnie w FC Barcelonie wszystko trwa długo i na wszystko się czeka.

Niedługo wznowimy nabór nowych na nowych członków, mieliśmy to zrobić już zimą w „transferowym okienku” ale dopiero teraz będziemy mieli taką fizyczną możliwość. Zaletą nowego systemu będzie fakt, że każdy fanclubowicz będzie mógł się osobiście zarejestrować na stronie FC Barcelony, pobierać zniżki i inne benefity, których – mamy nadzieję – będzie więcej niż wcześniej. 

Udało nam się też odebrać nasze pierwsze w historii karty penyistów, na rok 2021. Niestety te na rok 2020 zostały wydrukowane zanim staliśmy się oficjalni. Każda karta penyisty jest indywidualna i niebawem rozpoczniemy ich wysyłkę po Polsce oraz rozdawanie na miejscu w Łodzi. 

Bo Penya Blaugrana de Lodz to nie tylko jedno miasto, prawie połowa z naszych członków mieszka poza miastem włókniarzy. To także Warszawa, Kraków, Trójmiasto, ale też i inne kraje w Europie. Mamy nawet jednego fanclubowicza z Indii! To miłe, że zachęcamy do przystąpienia do nas osoby, które chociaż nie są bezpośrednio związane z Łodzią, to chcą być częścią tej młodej i rozwijającej się społeczności. 

Zorganizowaliśmy też pierwsze oficjalne już spotkania, tradycyjnie w Łodzi na Piotrkowskiej. Zaliczyliśmy radość po meczu z Napoli i przeżyliśmy wspólnie traumę z Lizbony. Jedno już wiemy na pewno – w towarzystwie zwycięstwo smakuje lepiej, a gorycz porażki jest łatwiejsza do przełknięcia. 

Udało nam się też wybrać na kilka meczów. Póki co to tylko kilka spotkań Barça B ale w dobie pandemii i zamkniętych stadionów to i tak dobry wynik. Tak się złożyło, że obecnie aż czworo penyistów mieszka na stałe w Barcelonie więc możemy reprezentować nasz fan club na miejscu. Mamy szczerą nadzieję, że już niedługo wróci normalność i w końcu zaczniemy pojawiać się też na Camp Nou. 

Brakuje nam też spotkań z fanclubowiczami z innych krajów. Mała garstka z nich przyjechała do Barcelony oddać głos w wyborach ale wiadomo, że to nie to samo, co wspólne wyjazdy, czy dopingowanie na stadionie.

Poznaliśmy też nowego prezydenta FC Barcelona Joana Laportę. Było to miłe spotkanie i pogratulował nam założenia fan clubu, którego jeszcze za jego poprzedniej kadencji nie było. Porozmawialiśmy też chwilę o tym, dlaczego na Katalończyków mówi się „polacos” i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z flagą PBdL.

Mamy nadzieję, że nowy Zarząd FC Barcelona da impuls do dalszego rozwoju ruchu penyas na całym świecie, zarówno pod względem sportowym i wygrywania trofeów, jak i skutecznego i transparentnego zarządzania naszym ukochanym Klubem. 

Cieszymy się, że powstała też nasza strona WWW i że obserwuje nas coraz więcej osób na fanclubowym Facebooku i Instagramie. To daje nam motywację do dalszego rozwoju.

2020 to był trudny rok dla wszystkich fan clubów na całym świecie. Dla nas podwójnie ponieważ dopiero organizujemy swoje struktury i metody działania. Zorganizowaliśmy też raptem jeden nabór. Chcielibyśmy się spotykać, oglądać razem spotkania, wyjeżdżać na spotkania, a tymczasem póki co działamy trochę jak penya wirtualna i wiele z nas – szczególnie tych spoza Łodzi – nawet nie miało okazji się poznać. 

Podsumowując pierwszy rok naszej działalności można powiedzieć, że wycisnęliśmy z niego tyle, ile się dało. Mamy gorącą nadzieję, że ten następny będzie łatwiejszy dla wszystkich: naszej penii, naszych członków, a także oczywiście dla Futbol Club Barcelona.

Wszystkim fanclubowiczom oraz sympatykom PBdL serdecznie dziękujemy, że jesteście z nami.

Visca el Barça i visca Łódź!

Adrian Białkowski

Prezes Penya Blaugrana de Lodz

PODZIEL SIĘ

Bądź na bieżąco

Subskrybuj oficjalny newsletter Penya Blaugrana de Lodz 

WIĘCEJ

Jak powstała Penya Łódź?

Minął prawie rok odkąd rozpoczęliśmy proces zarejestrowania oficjalnego fan clubu FC Barcelony. Z dniem 13. kwietnia 2020 r. zostaliśmy rozpoznani jako pierwsza i jedyna penya Barçy w Łodzi

WIĘCEJ »