Jak powstała Penya Łódź?

Artykuł ukazał się pierwotnie na blogu 9CAMPNOU 9. maja 2020 r.

Minął prawie rok odkąd rozpoczęliśmy proces zarejestrowania oficjalnego fan clubu FC Barcelony. Z dniem 13. kwietnia 2020 r. zostaliśmy rozpoznani jako pierwsza i jedyna penya Barçy w Łodzi. Nazywamy się Penya Blaugrana de Lodz i w ten sam sposób jesteśmy zarejestrowani też w polskim KRS. Gdybyśmy wiedzieli jak trudne to będzie być może w ogóle byśmy się na to nie zdecydowali, ale na szczęście nikt nas wcześniej nie ostrzegł! 

Jeżeli chcesz się do nas zapisać to SPRAWDŹ TEN POST.

Kolejka górska

Zajęło nam to rok ale są też i fan cluby, które czekają dwa albo nawet i trzy lata. Jak to wyglądało u nas? Przede wszystkim najpierw były dokumenty do przygotowania, później emaile, czekanie na odpowiedź, kolejne dokumenty, więcej czekania, przerabianie dokumentów, które już wysłaliśmy, rozmowa kwalifikacyjna na żywo na Camp Nou, wizyta w banku, konsultacje z prawniczką, kolejne emaile, rejestracja organizacji non-profit, kolejna wizyta w banku, jeszcze więcej czekania i wreszcie upragniony ostatni email, że jesteśmy oficjalni. To było niesamowite przedsięwzięcie ale to uczucie na samym końcu kiedy już wiesz, że się udało było jedyne w swoim rodzaju.

Pamiętam że byłem wtedy zaraz przy La Rambli na Plaça Reial kręcąc niemieckich fanów BVB, którzy przyjechali do Barcelony na mecz Ligi Mistrzów kiedy dostałem maila od przedstawicielki Klubu.

Dear Adrian. We have been informed by the Confederation that you can proceed with your application.

Zielone światło. W sumie tych maili wymieniliśmy jak dotąd ponad 50.

W tym momencie wiedziałem już, że to co najtrudniejsze i wymagające najwięcej czasu już jest za nami. To był 27. listopada, a i tak potrwało jeszcze kolejne pięć długich miesięcy zanim otrzymaliśmy to najważniejsze, ostatnie potwierdzenie:

Oświadczenie Klubu z oficjalnej strony FCB (KLIK!)

Po co to wszystko?

Wszystkie osoby, które zaangażowały się w nasz projekt mają Barçę w sercu od wielu lat. Kibicem się jest, a nie bywa i żaden oficjalny papierek tego nie zmieni natomiast fakt oficjalnego zaistnienia daje dużo dodatkowych przywilejów. Oto kilka z nich:

1) Każdy penyista dostaje swoją kartę z imieniem i nazwiskiem i logiem penyi. Karty wydawane są przez Klub

2) Karta członkowska uprawnia do zniżki na bilety do muzeum na Camp Nou i na zakupy w botidze na Camp Nou i w sklepie internetowym FCB*.

3) Raz do roku organizowany jest zlot penyi z całego świata – Penyes World Congress. Zawsze był on przy okazji Pucharu Gampera w połowie sierpnia, a jak będzie w tym roku to jak pisałem ciężko przewidzieć. W dniu Kongresu penyiści mają zniżkę aż 20% proc. na wszystko ze sklepu Barçy*

4) Jako penya możemy się starać o bilety na wszystkie mecze Barçy łącznie z Ligą Mistrzów, a także na Finały CdR czy LM, jeżeli jakieś jeszcze kiedyś będą 😉

5) Po 3 latach członkostwa w penyi można zostać socio Barçy bez żadnych dodatkowych kosztów. Cały proces opisuję W TYM POŚCIE

6) Za kilka lat nasz herb będzie wmurowany na terenie Camp Nou. Gdzie? Tego jeszcze nie wiemy. W planach jest przebudowa stadionu w ramach Espai Barça.

7) Praktycznie gdziekolwiek na świecie będziesz niedaleko znajdziesz jakąś penyę. Jest ich w sumie ponad 1250, to niesamowita liczba.

8) Jeżeli będziesz w Barcelonie to masz tu swoich ludzi. Kilka osób z nas mieszka tu na stałe, a większość przyjeżdża do stolicy Katalonii co najmniej raz w roku. Jeżeli zgubisz się w mieście, będziesz potrzebować pomocy albo po prostu będziesz chciał/a wybrać się z nami na piwo to nie ma problemu, jesteśmy na miejscu.

O korzyściach najważniejszych, czyli poznaniu super ludzi oczywiście nie piszę bo to się rozumie samo przez się 🙂

____________
* obecnie to 5% zniżki
** oczywiście nie wiemy na pewno jak to będzie wyglądać teraz

Co dalej?

To dla nas wszystkich trudny okres. Początkowo myśleliśmy, że kiedy zostaniemy oficjalni zacznie się to, co najfajniejsze: oglądanie wspólnie meczów, spotykanie w pubach, wyjazdy na Camp Nou lub inne stadiony w Europie i akcje charytatywne. Ale zderzyliśmy się z rzeczywistością. Nie możemy nic poradzić na koronawirusa więc pozostaje nam czekać. Znowu. Bo są w życiu istotniejsze rzeczy niż futbol.

Ja osobiście czekałem najbardziej na mój drugi w życiu World Penyes Congress czyli zlot fan clubów w sierpniu podczas Pucharu Gampera. Mieliśmy po raz pierwszy wybrać się tam jako Penya Blaugrana de Lodz ale już teraz wiemy, że ani zlotu, ani Gampera w tym roku nie będzie.

W tym momencie niewiele możemy. Póki co uszyliśmy naszym penyowiczom maseczki jako pierwszy „fanclubowy” gadżet – to był najlepszy pomysł biorąc pod uwagę w jakim momencie wchodzimy na scenę barcelonismo.

maska w kolorach blaugrana

Ale jeszcze o nas usłyszysz. 2020 to trudny rok ale zbierzemy siły i 2021 będzie nasz! Tym bardziej, że my tak naprawdę już działamy. W tym roku oprócz Camp Nou byliśmy między innymi na Mestalla, na RCDE i w Neapolu.

Chcę dołączyć ale mam pytanie

  • czy mogę należeć do penii jeżeli nie mieszkam w Łodzi?

Jasne! Jesteśmy otwarci na każdego.

  • czy członkostwo w penii jest płatne?

Tak, ustaliliśmy składkę roczną w wysokości 70 zł, która przeznaczona będzie w całości na funkcjonowanie penii. Stowarzyszenie jest organizacją non profit.

  • czy mogę należeć do więcej niż jednej penii?

Tak, nie ma tu żadnego limitu ale daj nam znać przy wniosku.

  • mam inne pytanie

Napisz do nas!

Dołącz do nas i zostań częścią wielkiej bordowo-granatowej rodziny! W międzyczasie możesz też śledzić nas na Facebooku i Instagramie.

Visca el Barça, visca Catalunya y visca Łódź!

PODZIEL SIĘ

Bądź na bieżąco

Subskrybuj oficjalny newsletter Penya Blaugrana de Lodz 

WIĘCEJ